Ege Kurban Kütüphanesi

 
Anadilinin ve yabancı dil bilincinin en iyi biçimde yerleşmesi için, kitap okumanın önemi tartışılmaz bir gerçektir. Bu sebeple okumayı alışkanlık haline getirmek ve özendirmek amacı ile okul kütüphanesi okulun en güzel mekanlarından biri olarak düzenlenmiştir.

Okulumuz öğrencileri, kütüphanede bulunan 3000'den fazla kitaptan faydalanmakta ve ayrıca internet aracılığı ile değişik ülkelerdeki farklı kütüphanelere ulaşabilmektedir. Okul kütüphanesi, kütüphanecilik esaslarına göre ayrı ayrı harf sırasına göre dizilerek kitapların numaralandırıldığı “The Library Of Congress” sınıflandırma sistemine göre düzenlenmiştir. Öğrenciler ana bilgisayar veya kitap kataloğundan aradıkları kitabı bulup, konulara göre ayrılmış raflardan kolayca seçebilmektedir. Bu sistem sayesinde üniversite yaşantılarında sürekli araştırmalar yapacakları büyük kütüphaneleri kullanmayı şimdiden öğrenmiş ve bu konuda güven kazanmış olacaklardır.

Okul kütüphanesi, her türlü bilgiye, basılı kaynaklar ve internet aracılığı ile ulaşılması için gün boyunca hizmet vermektedir. Öğrenciler, öğretmenleri ile beraber kütüphanedeki internet bağlantısı sayesinde dünyanın her yerinden istedikleri kütüphaneye ulaşarak araştırma yapmaktadırlar. Kitap sevgisi ile dolu, araştırmacı, bilimsel bilgiye ulaşmanın heyecanını taşıyan öğrenciler yetiştirmek amacında olan okulda, okul kütüphanesi bu amaca hizmet eden en önemli mekanlardan biridir. Kütüphanede, öğrencilerin bakış açılarını ve pratik zekalarını geliştirmek, yoğun tempolarında onları dinlendirmek amacı ile oluşturulmuş zeka oyunları  bölümü de bulunmaktadır.

Kütüphanede Türk ve dünya edebiyatının telem eserleri ile birlikte güncel kitaplar ve dergiler de öğrencilere sunulmaktadır. Yaşamımızda yer etmeye başlayan ve çeşitli eğitim ve öğretim konularını içeren DVD, CD ve kitaplarla çalışmalar yapılmakta ve öğrenciler farklı kültürlerle iç içe bulundurulmaktadır. Kitap okuma saatlerinde öğrencilerin kitap sevgisini ve araştırma, inceleme yanını geliştirmek amaçlanmıştır.

Dijital Kütüphane İçin Lütfen Tıklayınız