Çocuklar Sanata Doyacak


Özel İstanbul Koleji’nin gelenekleştirerek her sene düzenlediği resim yarışmaları resim ve sanat dalında eğilimleri olan çocukların yeteneklerini ortaya koymaları için bir fırsat sağlıyor. Okulun kendi öğrencileri dışındaki bütün öğrencilere açık olan yarışmanın jürisinde ressamlar, heykeltraşlar ve güzel sanatlar akademisyenler bulunuyor.

İyi bir eğitimin yanında kültürel altyapıyı öğrencilerine kazandırmayı hedef edinen okulun eğitim politikası hakkında, okul müdürü Havva Tapa şu şekilde değerlendirmelerde bulundu. ‘Biz okul olarak öğrencilerimizi sadece akademik anlamda yetiştirmeyi yeterli bulmuyoruz. Toplumların gelişimlerinin sahip oldukları sanatçılarla ölçülebileceğine inanıyor ve sanatçı olmasa bile sanatla barışık, iç içe bir kuşak yetiştirmeyi hedefliyoruz. Yarının gençleri akademik bilgi donanımının yanında, bireyi sosyal insan yapan sanat dallarıyla da yetenekleri ölçüsünde ilgilenmeli. Biz de okul olarak çocuklarımıza çok geniş imkanlar sunarak önce eğilimlerini veya yeteneklerini keşfetmelerini sağlıyoruz, daha sonra da ilgileri üzerine giderek o yönde gelişimlerine uygun ortam sağlıyoruz.

Böylece çocuk kendini ifade etmenin değişik yollarını keşfediyor. Bu yüzden okulumuzda ki klüp aktiviteleri olabildiğince fazla öğrencinin istekleriyle örtüşmesi için çok çeşitli olarak düzenledik. İngilizce tiyatro, web tasarım, müzik, resim, heykelin yanı sıra bu sene Norveçli  heykeltıraş Marius DAHL’la beraber bir de animasyon kulübü oluşturduk. Çocuklar önce değişik malzemeler kullanarak kendilerine caddeleriyle apartmanlarıyla bir şehir yaptılar daha sonrada kendi karakterlerini yaratarak filme çektiler, ilk dönem hazırlık safhasıyla geçen ders, ikinci dönem film çekimiyle daha da hareketlendi, ve diğer öğrencilerin de ilgisini uyandırdı. Şimdi ki endişemiz gelecek sene bütün öğrencilerin bu kulübe katılmayı isteyip diğer kulüplere olan ilginin azalması.’


Resim1
Resim2