MOBİLYA TASARIMINA ÇOCUKLARIN YORUMU

İhracatçı Birlikleri 6. Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması’nın Ödül Töreni 16 Mart 2013 Tarihinde Rahmi Koç Müzesi’nde Yapıldı.

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde, Türkiye İhracatçılar Meclisi işbirliği, ve ihracatçı Birlikleri’nin katkısıyla düzenlenen “6.Ulusal Mobilya Tasarım Yarışması”na bu yıl 942 tasarımla başvuru yapıldı. Türkiye’nin gelecekte üreteceği, kullanacağı ve ihraç edeceği mobilyaları tasarlayan yarışmacıların, yoğun ilgisi sektörde faaliyet gösteren ve yarışmayı organize eden tüm tarafları mutlu etti.

Yarışmaya profesyonel tasarımcılar, uygulayıcılar ve lisans öğrencilerinin yanısıra ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri de katıldı. Geleceğin tasarımcılarını yaratıcı çözümlere teşvik etmek amacını güden bu kategori, bu yıl da mobilya sektörünün gelişimine ışık tutacak değişik tasarımları bu alana çekti…

Jüri Başkanlığı’nı Prof. Önder KÜÇÜKERMAN’ın yürüttüğü, sektörün duayenleri arasında olan Reşit SOLEY, Aziz SARIYER, Jan NAHUM, Mustafa TONER, Kaan DERİCİOĞLU, Fatih KIRAL, Ahmet KALELİ, Didem ÇAPA, Murat ARMAĞAN ve Renan GÖKYAY’ın jüri üyeliğini yaptığı yarışmayı destekleyen kuruluşlar arasında TRT, Mimarlar Odası, İç Mimarlar Odası ve Yaratıcı Çocuklar Derneği bulunurken, başta Ekonomi Bakanı M.Zafer ÇAĞLAYAN olmak üzere önemli kurum ve kuruluşların üst düzey yetkilileri de yarışmada Onur Jüri Üyesi olarak yer aldı…

Miniklerin proje ve tasarımlarının yarıştığı alanda ise Özel İstanbul Koleji bu senede geçen sene olduğu gibi tasarımın “Oskar”larının sahibi oldu. 16 Mart 2013 tarihinde Rahmi Koç Müzesi İstanbulda yapılan ödül töreninde Özel İstanbul Koleji, ilköğretim kategorisinde dağıtılan 8 ödülün 3 ünü evine götürdü. 7.sınıf öğrencilerinden Deniz YALÇIN’ın “Bürotime Altın Özel Ödülü” nü, Can PULAT’ın “ Ersa Altın Özel Ödülü” nü ve 6.sınıf öğrencilerinden Peri KAVAS’ın “ Emohome Altın Özel Ödülü” nü aldığı yarışmada Zeynep İŞMAN, Eda KURŞUNOĞLU, Mert ATİKELER, Efe YÖRÜK, Danita HULLU, Asena ARDAMAN, Ayşe Zeynep ACAAR, Jasmine BERKİS, ve İmregül DEVECİ’nin tasarımları da sergilenmeye değer kategoride görüldü. Ödüllerini Ekonomi Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN’ın elinden alan Özel İstanbul Koleji öğrencileri, geçmiş senelerdeki gibi, tasarım konusundaki yeteneklerinin ödüllendirilmiş olmasından dolayı bir kez daha gurur duydular.
 
Resim1
Resim2