RÜZGARIN KIZI ÇAĞLA KUBAT BİZLERLE

em çok başarılı bir sporcu, hem akademik hayatı içerisinde de her zaman çok başarılı olmayı başarmış bir kişi, hem de oyuncu. Tüm bunları hayatına nasıl sığdırıyor derseniz, planlı ve programlı bir düzenle ve disiplinle diyebiliriz. Yolunuz Alaçatı’ya düşerse onu sörf tahtasının üzerinde ders verirken veya kendi okulunda rüzgar sörfü turnuvalarına ev sahipliği yaparken görebilirsiniz. Kimden bahsettiğimiz sanırım biliyorsunuz, Çağla Kubat’ı anlatıyoruz sizlere. İtalyan Lisesi’ni 1.’likle bitirdikten sonra ÖSS sınavlarında ilk 500’e girerek İTÜ Makine Mühendisliği’nde okuyan, sonrasında da hem rüzgar sörfünde hem de oyunculukta kendini ispat eden milli sporcumuz Çağla Kubat’tan. Bizleri kırmayarak okulumuz öğrencileriyle bir söyleşi yapmak üzere bizlerle birlikte olan Çağla Kubat bakın kendini nasıl anlattı bizlere..

Kerem ERDEM: Neden başka bir spor dalı değil de “ rüzgar sörfü” ?

Çağla KUBAT : Aslında farklı spor dallarıyla da ilgilendim. Lisanslı yüzücüydüm, tenis oynadım, basketbol oynadım, at biniyorum ama hiçbirinde, Fenerbahçe açıklarında yunuslarla yan yana yüzdüğüm zaman hissettiklerimi hissetmedim. Denizi çok seviyorum. Sörf yaparken doğaya çok yakınım. Dalgaların güzelliği, suyun sesi inanılmaz bağladı beni bu spora. Bu yüzden de sörfle devam ettim.

Nehir GÜRDİL: İtalyan Lisesi’nden ve İTÜ Makine Mühendisliği’nden birincilikle mezun olduğunuzu biliyoruz. Sörf hayatınızın öğrencilik dönemlerinde de var mıydı yoksa o dönemlerde derslerinizin olumsuz etkileneceğini düşünerek bu spordan uzak mı durdunuz?

Çağla KUBAT : Tam tersine bir sporu ciddi şekilde yapmanın akademik anlamda da kişiye katkısı olduğunu düşünüyorum. Hiçbir zaman okulla sörfü birlikte götürmeyeceğimi düşünmedim. Derslerinizle birlikte spora devam etmenizi ve sporu bırakmamanızı tavsiye ediyorum.
Kerem ERDEM: Türkiye’yi rüzgar sörfünde dünya üzerinde temsil eden bir sporcumuz olarak, ülkemizde bu spora olan ilgiyi arttırmak için sizin çalışmalarınız nelerdir?

Çağla KUBAT : Alaçatı’da ilk okulumu açtım. Bu okulların devamı da gelecek. Farklı lokasyonlarda okullar açmaya devam edeceğim. İleride ülkemizi benim gibi temsil edecek sörfçüler yetiştirmek istiyorum.

Nehir GÜRDİL: Türkiye’de rüzgar sörfü yapmak için en uygun sahil şeridi nerede ve neden? Rüzgar sörfü için uygun şartlar nelerdir?

Çağla KUBAT : İstanbul’da Büyükçekmece, Tuzla, Fenerbahçe koyu diyebilirim ama Fenerbahçe biraz zorluyor insanı. Bunların dışında Alaçatı’ya gelmenizi mutlaka öneririm, çünkü Türkiye’de rüzgar sörfü konusunda uzmanlaşmış toplam 12 tane okul var. Bu okullardan herhangi birini dahi seçseniz her durumda Türkiye’de alabileceğiniz en profesyonel sörf eğitimini almış olursunuz.

Kerem ERDEM: Sörfe kaç yaşında başlamamızı tavsiye edersiniz?

Çağla KUBAT: 7-8 yaş diyebilirim; ama sörften önce yüzmeyi çok iyi biliyor olmanız gerekiyor tabi. Sörfe başlasanız da başlamasanız da yüzmeyi öğrenmelisiniz. Bunu öğrendikten sonra, rüzgarı öğrenmek ve güç kazanmak için sörf öncesinde bir süre opimist sporuyla da ilgilenmenizi öneririm. Sonra da sörfe her zaman başlayabilirsiniz. 7 yaşı çok uygun buluyoruz biz.

Nehir GÜRDİL: Türkiye’de sörf yapılabildiğini insanlarımıza gösterebildiğinizi ve onları denize yaklaştırarak deniz ve sörf kültürünü insanlarımıza yayabildiğinizi düşünüyor musunuz?

Çağla KUBAT: Öyle olduğunu söylüyorlar. Türkiye’nin birçok farklı yerinden, beni bir şekilde takip ettiği için sörfe başlamak isteyen kişiler yazın okuluma geliyorlar. Elimden geldiğince de sörfle ilgili bu etkiyi bırakmaya devam etmeye çalışacağım çünkü sörf gerçekten insanın hayatını değiştiren bir spor.

Kerem ERDEM: Oyunculukla ilgili çalışmalarınız da var. Oyunculuktaki hedefiniz nedir?

Çağla KUBAT:Oyunculuğu ben keyif aldığım bir aktivite olarak gördüğüm ve sörfle birlikte yapabileceğim sürece devam ettirmekten yanayım. Arka Sokaklar ekibi çok keyifli bir ekipti ve ben hala hepsiyle çok yakın arkadaşım.

Hedefimi sörf alanında belirledim diyebilirim, oyunculukla ilgili çok büyük hedeflerim yok. Okulumu açtım ve daha fazla okul açmak istiyorum. Hedeflerim oyunculk değil sörfle ilgili kısacası.


Nehir GÜRDİL: Gelelim asıl mesleğinize. Çağla Kubat makine mühendisliği yapmayı düşünür mü ileride?

Çağla KUBAT:Hayır makine mühendisliğini de sadece ünivesitede okurken stajlarım esnasında yapmıştım. Bu aşamadan sonra artık sadece sörfe yönelmiş durumda olduğum için makine mühendisliği yapmayacağım.
 
Kerem ERDEM: Favori kelimeniz nedir?
Çağla KUBAT: Rüzgar diyebilirim. Rüzgar var dendiğinde çok mutlu olan bir grubuz biz.

Nehir GÜRDİL: Bugünlere gelmenizde en büyük rolü olan kişi kimdir ve neden?

Çağla KUBAT: Ailem diyebilirim Tüm bu sporlara başlamamı annem ve babam sağladı. Kendileri de spora çok markalı oldukları için onlar da benimle birlikte birçok dalda spora başladılar.

Tabi ki ben de onların bana sundukları fırsatları her zaman çok iyi değerlendirdim ama yine de onlar olmasaydı şu an olduğum noktada olmazdım diye düşünüyorum.

Kerem ERDEM:Sabırsızlıkla beklediğiniz bir spor olayı var mı?

Çağla KUBAT: Her sene dünya şampiyonasını merakla bekliyorum ama bu sene benim için aslında daha farklı.

Çünkü bu sene kış aylarımı sadece sörf çalışarak geçirdim, Karayipler ve Kanarya Adaları’ndaydım tüm kış boyunca. Bu sene şampiyonaya çok hazırlıklıyım. Özellikle de Alaçatı’da kendi okulumda yapılacak ayağı merakla bekliyorum, diyebilirim.

Nehir GÜRDİL: Kendinizi bundan 10 yıl sonra hangi noktada görüyorsunuz?

Çağla KUBAT: İnşallah hala sörf yapıyor olacağım. Hala yarışabilir miyim bilmiyorum, bu tamamiyle fiziksel kondüsyona bağlı bir durum, ama umarım hala yarışmalara da katılabiliyor olurum. pek çok yerde gençleri rüzgar sörfüne başlatan kişi olmayı çok istiyorum.

Kerem ERDEM: İleride rüzgar sörfünde profesyonel olma hayalleri kuran gençlere, ülkemizde bu sporun en önemli temsilcisi olarak, ne yapmalarını tavsiye edersiniz?
 
Çağla KUBAT: Öncelikle küçük yaşta ve doğru yerde başlamalarını ve programlı bir şekilde çalışmalarını öneririm. Programlı olduğunuz sürece bir spor dalını okulla birlikte yürütememeniz için hiçbir sebep yok. Sörfü çok sevdiğiniz için başlamış olmalısınız ayrıca. Bir şeye gerçekten çok sevdiğiniz için başlarsanız başarıyı da yakalarsınız.

Nehir GÜRDİL: İlerisi için planlarınızda hangisi ağır basıyor? Oyunculuk mu yoksa sörf mü? Kariyer kimlikleriniz içinde hangisi ağır basıyor?

Çağla KUBAT: Bu ikisi arasında seçim yapmak zorunda kaldım ve o noktada da seçimimi sörften yana yaptım zaten diyebilirim. Geçen sene Arka Sokaklar dizisinden bu yüzden ayrıldım.

Senaryoda devamlı babam hastalanıyordu, teyzem ölüyordu ve aslında bunların tamamı benim yarışlara katılabilmem için senaryoda yapılan değişikliklerdi.

Kerem ERDEM: Alaçatı’da kendi sörf okulunuzu açtığınızı biliyoruz. Okullarınızın sayısını arttırmayı ve bu sporu çok daha geniş kitlelere yaymayı planlıyor musunuz?

Çağla KUBAT:Evet, okullarımın sayısını arttırmayı planlıyorum. Farklı lokasyonlarda okullarımın şubelerini açıyor olacağım.

Nehir GÜRDİL: Sizce şu kelimelerin karşılığı olan diğer kelimeler nelerdir?

Çağla KUBAT:

Başarı – Mutluluk
Mutluluk – İç huzuru
Para – Gerekli olduğu kadar
Aile – Her şey
Sörf yapmak - Aşk