Serbest Kürsü
    
     Gezilerimiz

     Spor Faaliyetlerimiz

     Fen ve Teknoloji

     İngilizce

     Etkinliklerimiz


    Milli Günler

     Röportaj     Resimlerimiz

     Şiirlerimiz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

KEREMCEM ÖZEL İSTANBUL KOLEJİ ÖĞRENCİLERİYLE BİRLİKTEYDİ
 
anat hayatına 1996 yılında başladı. On yedi yıllık sanat yaşamına birçok albüm, ödül, konser ve dizi sığdırmış olan, gerek akademik geçmişi, gerekse sanat camiasındaki duruşu bazında farklı bir yeri olan müzisyen Keremcem, Özel İstanbul Koleji öğrencileriyle çok özel bir söyleşi için buluştu. Okulumuzda geleneksel hale gelen “ İngilizce Müzikaller” konusunda öğrencilerimizi ve emeği geçen tüm öğretmenleri tebrik eden Keremcem, 2013 yılında Özel İstanbul Koleji öğrencilerinin sahnelediği “ Shrek” müzikalinden de sahneler seyretti ve okulun bu çalışmalarından çok etkilendiğini belirtti. Pink Floyd, Radiohead, Queen gibi grupların müziklerini dinlemekten zevk aldığını söyleyen Keremcem, müzikle ilgilenen öğrencilere, gerçekten neyi istediklerini bilmeleri ve istekleri doğrultusunda da yetenekleri olup olmadığı konusunda kendilerine objektif olmalarını ve çok çalışmalarını tavsiye etti. Öğrencilerin merak ettikleri pek çok konuda sorularını cevaplayan Keremcem, bir kez daha, duruşu, tavrı ve tarzıyla müzik camiasındaki hak ettiği farklı yeri dolduruyor olduğunu bizlere gösterdi. Gelin hep birlikte Keremcem’in öğrencilerimizle gerçekleştirdiği sohbete kulak verelim…


Keremcem : Oyunculuk benim için hiç hesapta olmayan bir şeydi aslında. Müzik yapmaya başladığım dönemde, yapımcı Fatih Aksoy’un beni programda görüp bir dizisine dahil etmesiyle başladı. Güzel bir macera olarak başlayan oyunculuk benim ikinci işime döndü. Oyunculuk yapmayı gerçekten çok seviyorum.

Jasmine Berkiş : 2006 yılında Haldun Dormen yönetimindeki “ Broadway’dan İstanbul’a” müzikalindeki Grease, Lüküs Hayat, Hisseli Harikalar ve Notre Damme de Paris gibi yerli ve yabancı müzikallerde şarkılar söylediniz. Uzun yıllardır biz de Özel İstanbul Koleji olarak Güzel ve Çirkin, Alaaddin, Shrek, Aslan Kral, Aida, Cats gibi pek çok müzikali İngilizce olarak sahneledik, bu yüzden de sizin bu özelliğiniz çok dikkatimizi çekti. Müzikallere karşı özel bir ilginiz var mı ve ileride de müzikal yapımlarda yer almayı düşünür müsünüz?

Keremcem : Tiyatro, dans ve müziğin bir arada olması müzikallerde beni etkileyen şeydir. Sizin bu gösterileri yapmanız gerçekten çok etkileyici. Ben de ortaokul, lise yıllarımda İngilizce tiyatro yapmıştım ve anılarımda gerçekten çok güzel bir yeri var bu deneyimlerimin. Hem dili geliştirme, hem de sahneye adım atma anlamında çok önemli bu, ben sizi tebrik ediyorum aslında.

Emre Bayar : Star TV, MTV ve TRT Okul gibi kanallarda kendi programlarınızı yaptınız. Bu anlamda televizyonculuğa da devam etmeyi düşünüyor musunuz?

Keremcem : Kendi şarkılarıma eşlik edebilecek kadar diyebilirim. Açıkçası çok iyi bir gitarist olduğumu söyleyemem. Gitar dışında çalabildiğimi düşündüğüm bir enstrüman yok.

Jasmine Berkiş : 2005 yılından beri Altın Kelebek, Popsav, Kral TV gibi birbirinden çok farklı ve önemli yarışmalarda 10’u aşkın ödülünüz var. Sizce bu tip ödüller bir sanatçının kariyerinde nasıl bir yer kaplamalı? Ödüller sizin sanat hayatınızda nasıl bir yer aldı?

Keremcem : Ödüllere dikkat etmek lazım, sizi olduğunuzdan daha yüksekte bir yerde göstermemeli. Ama ödül tabi ki motive edici bir şey.O ödülü alıp keyfini çıkarıp sonra da işinize devam etmek lazım.

Emre Bayar : Ülkemizde sanata verilen değeri yeterli buluyor musunuz?  Örneğin yurtdışında olsaydınız her şeyin sizin için çok farklı olacağını düşündüğünüz oluyor mu veya dünya çapında tanınabilirlik kazanmak için yurtdışında yaşıyor ve sanat icra ediyor olmak gerektiği gibi bir inancınız var mı?
 

Keremcem : Türkiye’de Türkçe sözlü pop müzik yapan birsanatçı olarak ben bu camianın içerisinde mutluyum. Yurt dışında müzikle ilgili bir şeyler yapmak için herhangi bir girişimde bulunmadım bugüne kadar. Nasıl ki ben albüm yapabilmek adına İstanbul’a İzmir’den geldiysem, sizin de, açılmak istediğiniz ülkede size albüm yapacak plak şirketinin olduğu ülkeye gitmeniz gerekecektir. Şu ana kadar düşünmedim ama olursa da bakar, değerlendiririm durumu.

Jasmine Berkiş : En beğendiğiniz şarkınız hangisi ve neden?

Keremcem : Son Bir Kez. Sözleri benim o dönemdeki duygularımı o kadar iyi ifade ediyor ki her seferinde o günlere tekrar dönüyorum.

Emre Bayar : Peki Keremcem en çok kimleri dinlemekten hoşlanır? Dinlediğiniz “ olmazsa olmaz” yerli ve yabancı müzisyenler kimlerdir?

Keremcem : Rock dinlemeyi seviyorum. Queens of the Stone Age olabilir. Ama bazı pop örneklerinin de hayranıyım. Rihanna konserine gittim, büyük bir Rihanna hayranıyım. Türkiye’de bayan şarkıcılardan sesini ve tarzını çok beğendiğim Sıla var. Olmazsa olmazlarım arasında Jeff Buckley, Radiohead ve Queen vardır. Türkiye’de de Sezen Aksu, Bülent Ortaçgil, Mazhar Alanson diyebilirim.

Jasmine Berkiş : Galatasaray futbol takımı için bir marş bestelemiş olduğunuzu okuduk. Sporla aranız nasıl? Galatasaray için bir marş besteleme fikri nasıl oluştu?

Keremcem : G.saray şampiyon olunca oluştu aslında. Ben aslında sıkı bir G.saray taraftarı değilim. G.saraya sempati duyuyorum. Aslında marş bestelemedim, bir şarkıyı onların şampiyonluk durumuna uyarladım diyelim, sözlerini de kendim yazdım. Fikir de, G.saray’ın şampiyonluğuna bir hediye verme isteğimle oluştu.

Emre Bayar : Sizin için sanat hayatınızdaki en büyük mutluluk ve en büyük hayal kırıklığı neydi?

Keremcem : En büyük mutluluk ilk albümümü çıkardıktan sonra onu raflarda gördüğüm, klibimi televizyonlarda gördüğüm andı diyebilirim. Sanırım büyük bir hayal kırıklığı yaşamadım ya da ben onu yumuşak geçtim, diyelim.
 
Jasmine Berkiş : Kendinizi gelecekte ne yaparken buluyorsunuz? Örneğin bundan 10 yıl sonrası için planınız nedir?

Keremcem : 10 yılı düşünmedim, ama örneğin önümüzdeki 2 yılı düşünmüştüm. Yine aynı şekilde güzel şarkılar yapan, konserler veren, dizilerde ve sinema filmlerinde oyunculuk yapan ve yaptığı şeylerin hepsini en azından bir adım daha ileri götüren bir Keremcem’i düşünüyorum.

Emre Bayar : Sinema filminde oynamayı düşündünüz mü hiç acaba?

Keremcem : İksir adında bir filmde oynadım aslında, seneye gösterilecek bu film. Türkiye’nin ilk gerçek mekanlarda çekilen animasyon filmi İksir, geçtiğimiz yaz çektik. 2014 yazında da sinema salonlarında olacak film.

Jasmine Berkiş : Son olarak, ileride sizin gibi müzikle, oyunculukla, bestecilikle hayatını devam ettirmek isteyen çocuklara ne yapmalarını ve ne yapmamalarını önerirsiniz?

Keremcem : Müzikle ilgili ne istediklerine karar vermeleri ve istedikleri konuyla ilgili yetenekleri olup olmadığına karar vermeleri önemli.

İnsan kendisine objektif bir şekilde soru sorup cevap verdiğinde hayatı da daha kolay oluyor. Ve çok çalışmak da önemli tabi.

Jasmine Berkiş : Ben de konservatuar için hazırlanıyorum. Sesimi eğitiyorum, piyano çalıyorum, benim amacım da eğitim aldıktan sonra sizin gibi bir sanatçı olabilmek. Okulumuzda da müzikallerde rol alıyorum zaten.

Keremcem : Gerçekten mi? Tebrik ediyorum seni bu çaban ve kararlılığın için. Umarım istediğin noktaya gelirsin sen de ileride.

Emre Bayar : Bu güzel söyleşi için ve bizi kırmayıp geldiğiniz için biz size teşekkür ederiz.