Serbest Kürsü
    
     Gezilerimiz

     Spor Faaliyetlerimiz

     Fen ve Teknoloji

     İngilizce

     Etkinliklerimiz


    Milli Günler

     Röportaj     Resimlerimiz

     Şiirlerimiz

 

 

 
TÜRKAN ŞORAY'LA DUYGU DOLU SÖYLEŞİ

 

zel İstanbul Koleji öğrencileri Nisan ayında örnek alacağı başarılır portreler konuğu olarak Türkan Şoray'ı ağırladı. Öğrencilerin hazırladığı ve hayat hikayesinin anlatıldığı filmi izleyen Türkan Şoray çok duygusal anlar yaşadı ve göz yaşlarına hakim olamadı. Öğrencilere defalarca teşekkür eden Sultan onlarla kucaklaşmayı da ihmal etmedi.

Şöhret olmanın gençlere göründüğü kadar cazip mi olduğunu soran bir öğrenciye, eğitimin önemini ve sanatçı olmanın aynı zamanda sosyal sorumluluk gerektirdiğini vurgulayarak, şöhretin hak edilmesi gerektiğini ve şöhret olmanın kolay olduğunu, ancak saygın ve güzel bir şekilde şöhret olmanın önemli olduğunu ifade etti. Okulumuz öğrencilerinden Erk İNADA ve Merve KAFAR'ın kısa bir röportaj yaptığı ŞORAY'ı medya mensupları da yalnız bırakmadı.

Erk İNADA: Öncelikle okulumuza hoş geldiniz. Burada olmanız bizi çok mutlu etti. Okulumuzda kendi yazdığımız yazılarımızdan oluşan bir bülten çıkarıyoruz. Bu bülten için sizinle kısa bir röportaj yapabilir miyiz?
Türkan ŞORAY: Hay hay... Tabi ki, memnuniyetle.

Erk İNADA: Sizi daha çok sosyal projelerde görüyoruz. Sizce sanatçı olmak sosyal bir sorumluluğu da beraberinde mi getiriyor?
T. ŞORAY: Tabi. Her bireyin bu toplumsal sorumluluğu hissetmesi lazım. Toplumun sanatçısı olduğunuz zaman göz önünde bir inasn olduğunuz için insanlara daha çok şey anlatmak imkanına sahipsiniz. Eğer ülke sorunlarına da duyarlı bi insansanız bu sorumluluğu daha çok hissediyorsunuz ve bunları insanlarla paylaşma güzelliğine sahip oluyorsunuz.

Merve KAFAR: Şimdiye kadar oynadığınız roller içerisinde sizi en çok etkileyen hangisi oldu?
T.ŞORAY: Zorlukları yenip bir şeyler başarabilen, güçlü kadın rollerimden etkilendim.

Erk İNADA: Günümüz gençlerine şöhret cazibeli geliyor. Bu konudaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz?
T. ŞORAY: Bana çok cazip gelmiyor. Herhangi bir olayla şöhretli olabilirsiniz. Şöhret olmak çok kolay ama saygınlık çok önemli. Bir iş yaptığın zaman o yaptığınla gurur duyabiliyorsan şöhreti hak etmişsin demektir. Önemli olan güzel şöhret sahibi olmak.

 

Merve KAFAR: Oynamak isteyip de oynayamadığınız bir rol var mı?
T. ŞORAY: Biz oyuncular doyumsuzuzdur. Hep daha güzel rol, daha güzel rol diye düşünürüm. O rol hangi rol bilmiyorum ama hep daha iyisini isteriz.

Merve KAFAR: Bizlere oyuncu olmayı tavsiye eder misiniz?
T. ŞORAY: Oyunculuk çok güzel bir meslek. Herkese öncelikle eğitimlerini tamamlamalarını tavsiye ederim. Eğitim tamamlandıktan sonra ve bu iş hayatının amacı olarak ciddi bir şekilde ele alınırsa tabi olabilir.

Erk İNADA: Sizin gibi başarılı olmak isteyen arkadaşlarımıza neler önerirsiniz?
T. ŞORAY: İşini çok sevmek, sahip çıkmak, çok çalışmak ve disiplinli olmak gerekir. Benim hayatım çalışmakla geçti.

Merve KAFAR: Anne ve babanız sizin sinemada ilk rol almanızda ne tepki gösterdiler?
T. ŞORAY: O zamanlar bu tür olaylara tepki veriliyordu. Kapalı bir çevrede yaşıyordum, ilk önceleri istemediler ama sonra alıştılar.

Merve KAFAR: Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.
T. ŞORAY: Ben teşekkür ederim. Bu röportajı yapmak beni çok mutlu etti. Buradan geçerken hep bakardım. Okulunuz çok güzelmiş.

 

Erk İNADA 7 A
Merve KAFAR 5 A