Serbest Kürsü
    
     Gezilerimiz

     Spor Faaliyetlerimiz

     Fen ve Teknoloji

     İngilizce

     Etkinliklerimiz


    Milli Günler

     Röportaj     Resimlerimiz

     Şiirlerimiz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
YÖNETMEN ÇAĞAN IRMAK'LA SİNEMA ÜZERİNE...

kulumuzda gerçekleştirdiğimiz “İstanbul Koleji Başarılı Konuklarını Ağırlıyor” söyleşi dizilerinin Ekim ayındaki konuğu Senaryo Yazarı ve Yönetmen Çağan IRMAK'tı. Özellikle Babam ve Oğlum filmi ile gönüllere taht kuran Sayın IRMAK filmin çekimleriyle ilgili anılarını öğrencilerimizle paylaştı. Genç yaşta kariyerinde şöhret sahibi olan Çağan IRMAK öğrencilerimize senaryo yazarlığı, film yönetmenliği ve yaptığı filmler hakkında bilgiler verdi. Genç yaşında yakaladığı başarıya nasıl ulaştığını anlattı. Öğrencilerimizin büyük ilgi gösterdiği söyleşi, yönetmenin sinema kariyeri, filmleri ve sinema sanatı üzerinde yoğunlaştı. Okulumuz Kısa Film Kulübü öğrencilerinin de yoğun ilgisine sahne olan etkinlik Gazetecilik Kulübü öğrencilerinden İzem ERTUNÇ ve Eren DİNİZ'in Okul Bültenimiz için yaptığı röportajla son buldu.

İ.ERTUNÇ: Neden Sinema ?

Ç.IRMAK: Hikaye anlatmayı sevdiğim için. Çok fazla çocuk kitabı okumuştum. O kadar
çok çocuk kitabı okudum ki, şimdi Türkçe öğretmeniz var, o size mutlaka kitaplar öneriyordur, tabi derslerinizi , yapacaksınız ama kitap okursanız eğer sizin de yaratıcılığınız bu anlamda gelişir. Çok güzel çocuk kitapları var. Ben size bir liste yapayım, Çağan  IRMAK'ın en sevdiği kitapları diye.

İ.ERTUNÇ: Neden hem yönetmen hem senarist olmak istediniz?

Ç.IRMAK: Senarist biliyorsunuz, kendi hikayesini kendi oluşturur, yönetmen de bu hikayeleri çeker. İkisi de birbirini tamamlayan şeyler, en başından beri çocuk kitaplarını çok sevdim, sizin yaşınızda, bundan sonra da okuduğum hikayeleri kafamda bir süzgeçten geçirdikten sonra hikaye anlatmak istediğim için hikaye anlatmanın bir yöntemi de sinema olduğu için bunu seçtim.

E.DİNİZ: Araştırmalarımız sonucunda aileniz ile ilgili bilgilerin yayınlanmadığını gördük, bize kendinizden ve ailenizden bahseder misiniz?

Ç.IRMAK: Size bahsedeyim ama sonuçta kendimden, ailemden bilgilerin yayınlanmaması nedeni şöyle bir şey. Bir sanatçının biraz gizli kalması gerektiğini düşünüyorum. Özel hayatın çok ön planda olmaması gerektiğini düşünüyorum. Bunları çok sevmiyorum. Kendimden bahsedeyim. 1970 yılında, İzmir'in Seferihisar ilçesinde doğdum. Orada büyüdüm, orada okudum. Sonra basın Yayın yüksek okulu sinema radyo televizyon bölümünü bitirdim. Sonra da gördüğünüz gibi karşınızdayım.

E.DİNİZ: Şimdiye kadar kaç film yaptınız?

Ç.IRMAK: 4 sinema filmi yazdım ,  yönettim, 3 tane dizi filmim var, Şaşıfelek
Çıkmazı, Asmalı Konak , Çemberimde Gül Oya. Bir de Kabuslar Evi  İ.ERTUNÇ: Çemberimde Gül Oya çok beğenildi, eskilerden bahsettiniz, Babam ve Oğlum da öyleydi. Bu ikisi arasında bir ilişki var mı?

Ç.IRMAK: Var, şöyle var, Çemberimde Gül Oya'nın bittiği yerden Babam ve Oğlum başlıyordu. Benim çocuk olduğum yılların hikayeleri, bir dizide ta 1978'lerden başlıyordu, 87 yılında bitiyordu, biri bitiyordu kaldığı yerden diğeri başlıyordu. İ.ERTUNÇ: Sizce çektiğiniz en güzel film ya da dizi hangisi?

Ç.IRMAK: Çok zor bir soru… Genelde ayrılmaz birbirinden derler ama ben ayırabilirim. En sevdiğim dizi film Çemberimde Gül Oya, en çok sevdiğim film henüz görmediğiniz, Ulak.

E.DİNİZ:Mesleğinizi yaparken çok zorlandığınız bir konu oldu mu?

Ç.IRMAK: Sete gittiğim zaman mesela, en zoru çok kalabalık sahnelerde eğer hayvanlar da varsa en zor kısımları burası oluyor. Orada işte çok sabırlı olmanız gerekiyor. En başta o sahneyi çekebilmeniz için bu işi çok sevmeniz gerekiyor. Size tavsiyem, hangi mesleği yaparsanız yapın lütfen yaptığınız işi çok sevin. Çünkü ülkemizin en büyük sorunu bence insanların çoğu yaptığı işleri sevmiyor. Bu da bizim ülkemizi geri götürüyor.

İ.ERTUNÇ: Meslek hayatınızda varmayı hedeflediğiniz nokta nedir?

Ç.IRMAK: Öyle bir nokta yok, ama her zaman güzel hikaye yazmak, iyi şeyler yapmak. O beni bir yere getirir herhalde birgün.

E.DİNİZ: En etkilendiğiniz film ve sahnesi hangisi ?

Ç.IRMAK: En etkilendiğim film Jodie Foster'ın Mesaj filmi, Contact. Seyredeniniz var mı aranızda, en etkilendiğim sahne de bir uzay kapsülüne binip uzaya gidişi ve çok yukardan dünyayı görüşü. Çok güzel bir filmdir, herkese tavsiye ederim, sizi rahatsız edecek hiçbir şey yok içinde. O filmde çok güzel bir bilim kurgu hikayesi anlatılıyor. Çok yukardan bir yerden dünyaya baktığımızda sorunlarımızı büyütmemizin anlamı olmadığını anlatıyor.
 

İ.ERTUNÇ: Kaybedenlerin hikayesini çekmenin daha çekici olduğundan bahsetmiştiniz. Sebebi nedir?

 Ç.IRMAK: Şimdi sinema zaten çok fazla kahramanlık öyküleri anlatıyor. Hepimiz de onları seyrediyoruz. Kaybedenlerin hikayesini anlatmak ta şöyle çekici geldi bana, bu kadar çok kahramanlık hikayesi varken birkaç kişinin de bu tarafı anlatması gerekir diye düşündüm, herhalde ondan.

İ.ERTUNÇ: Türk sinemasının son yıllarda çizdiği yol hakkındaki düşünceleriniz nedir?

Ç.IRMAK: Türkiye neredeyse Türk sineması da oradadır. Değişim süreci yaşanıyor. Bir sürü şey deneniyor, düşünülüyor, yeni temel kuruluyor. Eskiden çok sağlam temeller üzerine otururdu, 60'lı 70'li yıllarda. 80'li yıllarda bir kültürel erozyon yaşadık, bazı şeyler çöktü. Bu temeller şimdi baştan atılıyor. O yüzden yeni baştan bir emekleme dönemine girdik.

İ.ERTUNÇ: Örnek aldığınız ya da etkilendiğiniz yönetmenler var mı? Varsa kimler?

Ç.IRMAK: Örnek aldığım ve etkilendiğim demeyeyim ama çok sevdiğim bir yönetmen var, Ömer Lütfü Akad. Hala yaşıyor 100 yaşında şu anda. İnşallah Allah hepimize bu kadar uzun ömür verir.

E.DİNİZ: Size göre bir gün bir Türk filmi Yabancı film Oscar'ına layık görülebilecek mi?

Ç.IRMAK: İnşallah, ama daha buna biraz daha zaman var. Çünkü Oscar almak filmlerin kalitesinden önce bazı prosedürleri bazı engelleri aşmakla ancak olabiliyor. O taraf bu kadar kolay değil, şöyle kolay değil, çok güzel bir film yaptığınız zaman size hemen Oscar vermiyorlar. Bir lobi yaratmak gerekiyor, yani filminizin reklamını yapmak gerekiyor. Pazarlama yapmak gerekiyor, çok insana seyrettirmek gerekiyor. ödülü almaktan önce bazı yolları geçmek gerekir.

İ.ERTUNÇ: Başarılı bir yönetmen olarak anılmanızı sağlayan eseriniz sizce hangisi?

Ç.IRMAK: Çoğu diye cevaplarsam olur mu, içlerinde sevmediklerim var, mesleğimin en başında yaptıklarım ama son 6-7 yıldır yaptığım filmlerin hepsini seviyorum ve inanıyorum. Ama tabi en çok kitlelerle

buluşturan film biliyorsunuz Babam ve Oğlum, herkesle buluşturan, sizlerle de buluşturan film o.

E.DİNİZ: Babam ve Oğlum filmi aklınıza ilk nereden geldi?

13 yıl evvel düşündüm, yani, 1992 yılında, bir kısmı benim çocukluğumdan alınmış hikayelerdi . Herkesin kendini hissettiği bir yer var, ben dramayı seviyorum ama yakında
komedi filmi de yapacağım. Biraz korku denedik, sadece korku filmi değildi, onların altında güzel hikayeler vardı, bundan sonra Ulak diye bir masal filmi geliyor. Trajedi değil ama güzel bir masal filmi.
İ.ERTUNÇ: Çekmekte olduğunuz Ulak filminden kısaca bahsedebilir misiniz?

Ç.IRMAK: Ulak filminden ben hiç bahsetmeyeceğimi söylemiştim, sana bahsedeyim ama, şöyle bir şey Ulak çocuklarla ilgili, çocukların beklentileriyle ilgili. Çocukların inandıkları bir kahramanla ilgili. Ama çocuklar günümüzden çok eski çağlarda yaşıyorlar. Fakat 7 yaş üstü gruba tavsiye ettiğimiz bir film. Küçük çocuklar için sert gelebilecek sahneleri var. O yüzden biraz daha büyük çocuklara, sizin gibi çocuklara tavsiye ediyoruz.

E.DİNİZ: Babam ve Oğlum filminde en sevdiğiniz sahne hangisi?

Sonunda çocuğun kamerayla avluyu çektiği sahne.

E.DİNİZ: Hep geçmişe dayanan filmler  yaptınız, peki geleceğe dayanan filmler yapacak mısınız?

Aaa çok güzel soru, Evet Bilim Kurgu filmi çekmeyi çok istiyorum. Aslında günümüzde geçen hikayeleri anlatmayı çok sevmiyorum, ya eskide ya gelecekte. Bilim Kurguyu seviyorsunuz herhalde.

İ.ERTUNÇ: Ulak filminden sonra sırada nasıl bir film var?

Ulak daha yeni bitti, hatta daha montajı tamamlanıyor. Ocak ayında gösterime girecek. Ulaktan sonra bir tane aşk filmi yapmak istiyorum. Bu yaşlarda değil ama ilerde sevebileceğiniz bir film.

 

 

İzem ERTUNÇ 5 A
Eren DİNİZ 6 A