Serbest Kürsü
    
     Gezilerimiz

     Spor Faaliyetlerimiz

    
Fen ve Teknoloji

     İngilizce

     Etkinliklerimiz


    Milli Günler

     Röportaj     Resimlerimiz

     Şiirlerimiz


 

 

 
VOLVO ADVENTURE ÇEVRE PROJESİ

en Bilgisi Öğretmenimiz Naciye Dinçsoy çevre konulu bir proje yarışması olduğunu ve bu yarışmaya sınıfca katılabileceğimizi söylediğinde oldukça sevinmiştim. Çünkü içinde yaşadığımız çevrenin korunması gerçekten çok önemliydi ve biz de buna katkıda bulunabilecektik.

Proje takımı olarak Volvo Adventure Projesinin Şişli Belediyesi Bilim Merkezinde yapılan toplantısına katılarak ön bilgi sahibi olduk. Geçmiş senelerde yarışan projeleri ve kazananları internetten inceledik ve sonra neler yapabileceğimizi araştırdık. Yaptığımız araştırmalarda gördük ki; günümüzde çevre sorunları, hem global hem de ulusal bir endişe kaynağıdır.

Environmentalists (Çevreciler) adını verdiğimiz grubumuzda “Her atık çöp değildir” diyerek öncelikle İstanbul’da her gün üretilen çöplerin ne olduğunu araştırdık. Çöplerin geriye dönüştürülmesi işleminin çok önemli olduğunu düşündüğümüzden

bu konuda bilgilendirici bir broşür hazırlayıp, bunu çevremizde bulunan insanlara dağıtmayı düşündük. Beşiktaş Belediyesi Çevre Koruma Müdürü Sn. Nejat Büyükköksal’a projemizden bahsettik. Atıkların geri dönüşümü konusunda bizlere konferans veren Sn. Büyükköksal daha sonra uygulamanın yapıldığı pilot bölgelerden biri olan Ortaköy’de Sayhan Sitesinde bulunan daireleri tek tek dolaşarak hazırladığımız broşürü burada yaşayan insanlara dağıtmmamıza ve onları bu konuda bilgilendirmemize yardım etti. Metal ve plastik ambalajların geri kazanılmasıyla ℅95 enerji tasarrufu sağlanabileceğini,  1 ton kağıdın geri dönüşümüyle bir ailenin bir yılda kullandığı elektrik kadar enerji tasarrufu sağlanabileceği gibi  örneklerle bu konudaki bilgilerimizi site sakinlerine aktararak çöplerin değerlendirilmesine katkıda bulunmaya çalıştık. Bu çalışmalarımızın tümünü ayrıntılı bir şekilde http://www.volvoadventure.org adresinde  2006  project gallery/ turkey/ Environmentalists  bölümünde bulabilirsiniz. Bu proje çalışması benim ve gruptaki arkadaşlarımın  çevrenin korunmasına olan duyarlılığımızı arttırdı. Çevre konusunda ülkemizde toprağın altından yüzlerce atık varilin çıktığı son gelişmelere bakılırsa sanırım hepimiz daha duyarlı olmalıyız Alacağımız basit önlemlerle çevremizi koruyabilir, ve daha yaşanabilir bir dünyayı bizden sonraki nesillere bırakabiliriz.

 

Sema ERDAL   7 A