Serbest Kürsü
    
     Gezilerimiz

     Spor Faaliyetlerimiz

     Fen ve Teknoloji

     İngilizce

     Etkinliklerimiz


    Milli Günler

     Röportaj     Resimlerimiz

     Şiirlerimiz

 

 
 

İSTANBUL'UN ÇÖPLERİ NEREYE GİDİYOR?

kulca, her yıl Yaratıcı Çocuklar Derneği'nin çalışmalarına katılırız. 7 A sınıfı olarak bu sene de fen dalında katılmak istedik ve konu olarak da İstanbul'da çöplerin nereye gittiğini araştırmayı seçtik. Öğretmenimiz hemen İSTAÇ'la irtibata geçti ve bir gezi düzenledik.

Önce İSTAÇ'ın genel müdürlük binasına gidip, bize tesisleri gezdirecek olan yetkiliyle tanıştık. Yetkili eşliğinde Kemerburgaz'daki tesisleri gezmeye başladık. Çöplerden çıkan gazlardan elektrik elde ediliyordu. Fakat elde edilen elektrik miktarı maksimum kapasitenin çok altında olduğu için, elde edilen elektrik sadece o bölgedeki yerlere ulaşıyordu. Bunun nedeni çöplerden çok az miktarda gaz çıkmasıydı. Bize fabrikayı gezdiren yetkili kişi bu miktarın 10 yıl içinde artacağını söyledi. İkinci tesis, çöplerine kirli sularının doğaya akmasını engelliyordu. Önce kirli su bir havuzda toplanıyor, iki aşamada temizleniyordu. Sırasıyla oksijenli ve oksijensiz ortamlarda temizleniyordu. Böylece çöplerin kirli suları doğaya direkt olarak verilmiyordu. Üçüncü tesis ise tıbbi atıkların yakıldığı yerdi. Tıbbi yatıklar yakılmazsa hem doğaya hem de insan sağlığına zararlı oluyor. Onun için bunları yakıyorlar. Bu tesisin hemen yanında ise düzenli depolama
yeri vardı. Çöpler çeşitli katmanlarda toprakla karıştırılarak burada depolanıyordu. İlk iki tesiste kullanılan gaz ve su burada toplanıyor. Gezdiğimiz son tesis ise gübre (kompos) tesisiydi. Burada, çalışanlar yardımıyla çöpler organik ve inorganik olarak ayrılıyor. İnorganik maddeler ise sekiz işlemden geçerek gübre (kompos) haline getiriliyor.

Tesisleri gezdikten sonra İSTAÇ Genel Müdürlüğü'ne geri döndük ve müdür yardımcısına sorularımızı sorduk. İSTAÇ hakkında bilgi edindik ve okula geri döndük. Gezimizde öğrendiklerimizle projemize bir maket hazırladık.

Nazlı BULUTLAR 7 A